ghiucristi

Uzbekistan CoCoon CoCoon itibaren Đông Hòa, Phú Yên, Vietnam itibaren Đông Hòa, Phú Yên, Vietnam

Okuyucu Uzbekistan CoCoon CoCoon itibaren Đông Hòa, Phú Yên, Vietnam

Uzbekistan CoCoon CoCoon itibaren Đông Hòa, Phú Yên, Vietnam

ghiucristi

Dürüst olacağım: Marianna'dan Knoxville'e giderken bu kitabı CD'de dinledim ve sanırım aslında * okuduğumda daha çok keyif alacaktım. Bununla birlikte, mükemmel bir kitap ve Conrad'ın klasik emperyalizm teşhisinin dokunaklı bir resmini çekiyor: "Dünyanın fethi, çoğunlukla onu kendimizden farklı bir ten veya biraz daha düz burunlara sahip olanlardan uzaklaştırmak anlamına gelmez, çok fazla baktığınızda güzel bir şey. " Anlatım biçimine ilişkin bir not: Tipik Batı doğrusallığı anlamında "geleneksel" değildir, belki de kitabı dinlemek yerine dinlemeyi planlıyorsanız, dinlemeyi daha zorlaştırdığı için dikkat edilmesi gereken daha önemli bir uyarıdır. .

ghiucristi

Bu kitap iyi ve kışkırtıcı düşünüldü ama yazı stili zaman zaman kafa karıştırıcı hale getirdi. kesinlikle olsa okumaya değer.

ghiucristi

I like short stories. I like fiction written before and during WWII. I like Asimov. That's a trifecta for this book, then. I'm pretty much guaranteed to like it. This book is an interesting phenomena of the publishing world, though-- it's not published because the stories themselves are of extraordinary merit-- there is a reason why they haven't been anthologized before. These stories are collected more as an autobiography, of witnessing the growth of his writing and his identity of an author through the relation of how he got his start in publishing. While many of the stories are very good ("Homo Sol," "Super-Neutron," "Author! Author!" and "The Red Queen's Race" being some of my favorites), the focus of these volumes are not on the stories themselves but on the process of writing them. I especially loved his revelation of how the editor John Campbell-- an industry legend and an author in his own right-- was key to the creation of the man we all know as Isaac Asimov, the Father of Modern Science Fiction.

ghiucristi

Read for m/m team bingo challenge. Reviewed here.