netic

Ernesto Ruiz Velasco Ruiz Velasco itibaren Lontio, Bunta, Banggai Regency, Central Sulawesi, Endonezya itibaren Lontio, Bunta, Banggai Regency, Central Sulawesi, Endonezya

Okuyucu Ernesto Ruiz Velasco Ruiz Velasco itibaren Lontio, Bunta, Banggai Regency, Central Sulawesi, Endonezya

Ernesto Ruiz Velasco Ruiz Velasco itibaren Lontio, Bunta, Banggai Regency, Central Sulawesi, Endonezya

netic

İtiraf hikayeleri her zaman büyüleyici ve hayat hakkında söyleyecek özel ve binlerce şey olan bir yazar olduğunda hikaye daha da büyüleyici. Mezar Taşı'nı yeniden basılmasına izin verilmediği ilk kez okudum. Altmışlı yılların başında yayınlananların eski bir kopyası ve okumayı bitirdiğimi hatırlıyorum, bazılarının neden insan olmayı gizlemek ve herkese Celal Ahmed'in insan olduğunu düşündürmesini merak ediyorum. diğerleri?

netic

Just finished this for the third time. I'm chair of an English department, and one of my teachers asked for a recommendation from a favorite author (she said she wanted to get inside my head), and I passed Kafka on. Worried that my aging memory wouldn't be sufficient to talk intelligently with her about the novel, I frantically picked it up again. I must say that it really hit home on this reading due to the transitions I've been going through in my own life. I love this book. My teacher? She couldn't get into it and gave up.

netic

As always, Noam really does his homework - extensive footnotes.