lacs

Bom Lucas Lucas itibaren Salur Köyü, 07700 Salur Köyü/Elmalı/Antalya, Türkiye itibaren Salur Köyü, 07700 Salur Köyü/Elmalı/Antalya, Türkiye

Okuyucu Bom Lucas Lucas itibaren Salur Köyü, 07700 Salur Köyü/Elmalı/Antalya, Türkiye

Bom Lucas Lucas itibaren Salur Köyü, 07700 Salur Köyü/Elmalı/Antalya, Türkiye

lacs

"Sevinç Hayalleri", "Şangay Kızları" nın devamıdır, ancak bağımsız bir kitap olarak çok iyidir. Bu kitabı yazmadan önce Lisa See, Çin'in Anhui Eyaletindeki Huangcun Köyünü ziyaret etmeye davet edildi. Teşekkürlerde, bu kitap için ilham kaynağı hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Anhui'de Büyük Atılım İleri sırasında komünlerde kırsal alanda yaşama hakkında hikayeler duydu. Yeşil Ejder yaratabilmek için hikayenin yeri değiştirildi. Ama taş köprü, hikayede tapınak ve muhteşem manzara Anhui nerede. Bu benim için özel çünkü bazı aile arkadaşları Büyük Atılım İleri sırasında Anhui'de yaşıyordu. Çoğu insan Kültür Devrimi'ne aşinadır, ancak ondan önce gelen Büyük Atılım İleri'ye değil. Bu Mao’nun büyük denemesiydi. Tarım ve imalat üretiminde Büyük Britanya'yı ve daha sonra ABD'yi geçmek istedi. Bunu yapmak için, kırsal alanda komünlere 700 milyon insan koydu. Bazı insanlar işgücünü saran tarım yerine eritme demirine devredildi. Komün liderleri, Mao'yu etkilemeye ve üretimdeki diğer komünleri dövmeye çalışıyorlardı, böylece kanıtlanmış tarım uygulamalarında değişiklik emretti. Bu değişikliklerin daha sonra trajik sonuçları olacaktır. Lisa See, 'Şangay Kızları'ndan Mayıs'ın incisi ve kızı Joy'un Anhui'de duyduğu hikayelere dokunmasını sağladı. Joy karakteri, annesi ve teyzesi ile Los Angeles'ın Çin Mahallesi'nde büyüdü. Genç, naif, güveniyordu ve üniversitedeki bir gruptan duyduğu her şeye inanıyordu. FBI bu grubu Komünist olarak gördü. Joy, Çin'de olsaydı, tarlalarda şarkı söyleyeceğini, komün içinde yemek paylaşacağını ve herkesin eşit olacağını düşündü. Bir gece annesi ve teyzesi arasındaki tartışmayı duydu. Onun hakkında anlayamadığı bir sırrı ortaya çıkardı. Sonra teyzesi ve annesine artık ait olmadığını, onları artık anlayabileceğini hissetti. Doğum babası olduğunu şimdi iki baba olduğunu biliyordu. Bana göre inci, annenin evrensel sembolüdür, koruyucu, her zaman tüm insan türlerinde bile tüm çocuklar için sevgi ve şefkattir. Kitabı okurken, Joy'un nihayetinde kimi sembolize ettiğini düşünmek isteyebilirsiniz. Kitabın içine girmek kolaydır ve dikkatinizi sonuna kadar tutar. Karakterler iyi gelişmiştir ve güzelliğin bazı sahneleri o kadar yoğundur ki onları durdurup tadını çıkarmanız gerekir. Ayrıca bazı sahneler o kadar korkunç ki gerçek olduklarını hayal etmek zor. İnsanların insanlık dışı kalması gibi koşullar nelerdir? Mao’nun büyük denemesinin o kadar kötüye gitmesine neden olan şey, başarısızlığını bile itiraf etti? Büyük Atılım İleri sırasında, kaç milyon insanın açlıktan öldüğü, işkence gördüğü ve öldürüldüğü kesin olarak bilinmemektedir. Bu deney neden yanlış gitti? Komün işçileri neden isyan etmedi? Bu kitapta cevaplar var. Almanya'daki toplama kampları nasıl olabilirdi? İnsanlar hangi koşullarda insanlık dışı hale geliyor? Bu kitabı Çin tarihi hakkında bilgi edinmek isteyen ve bazı derin soruları anlamak isteyen herkese tavsiye ederim.

lacs

Once again, I love back story, so the WWII history of Bigby was fun. And the advancing plot was great. I'm not going to lie, I got teary eyed at the end . . .